Back to Top

Slovenska skupnost v Belgiji šteje približno 3500 ljudi. Največ Slovencev se je priselilo v Belgijo v letih 1923-1929, ko je bilo v pokrajini Limburg odprtih več rudnikov, ki so zagotavljali možnost zaposlitve. Po podatkih belgijskega statističnega urada je bilo leta 1936 v Belgiji 5500 jugoslovanski državljanov, od tega 50-60 % Slovencev. Leta 1939 je bilo tam le še okoli 2500 Slovencev.Po virih iz leta 1972 je bilo takrat v Belgiji še okrog 2000 Slovencev z družinskimi člani. Všteti so tudi redki vojni priseljenci. Pri večini se je začasno izseljenstvo spremenilo v trajno.

 

Danes živi večina Slovencev v rudarski pokrajini Limburg (v Maasmechelnu in Genku), kjer so tudi najbolje povezani med seboj. Čedalje močnejša postaja tudi slovenska skupnost v Bruslju, ki jo sestavljajo uslužbenci evropskih institucij, slovenskih diplomatsko-konzularnih predstavništev in drugih slovenskih predstavništev v Bruslju ter njihove družine. Po zadnjih ocenah je tovrstnih Slovencev v Bruslju več kot 1000.

Slovenska veselica v Limburgu

Po nekaj letih je bila v soboto, 15. oktobra, spet prava slovenska veselica v nizozemskem Limburgu. Priredili so jo nekdanji člani folklorne skupine ‘Nizozemska’. Kot v dobrih, starih časih, so bile vstopnice hitro razprodane in so bili obiskovalci izredno navdušeni…

XLIX. literarni natečaj revije Mladika

Revija Mladika razpisuje XLIX. nagradni literarni natečaj za izvirno še neobjavljeno (ne v tiskanih izdajah ne na družbenih omrežjih) kratko zgodbo ali ciklus pesmi v izvirnem slovenskem jeziku..

Mednarodni literarni razpis »Prisluhni besedam«

 Literarno društvo Sončnica iz Rogaške Slatine vas vabi njihovem Literarno sodelovanje “Prisluhni besedam”. Besedilo celotnega vabila objavljamo spodaj. VABILO Vsako leto razpišemo literarno sodelovanje za ustvarjalce v Sloveniji (tudi v Cankarjevem in Vodnikovem letu je bil dober odziv besednih ustvarjalcev). Vse prispevke…

Fotonatečaj Rafaelove Družbe Moj košček Slovenije

 V Rafaelovi Družbi si želijo spoznati vaš svet slovenstva, vaš košček Slovenije. Zato vas vabijo, da se udeležite fotonatečaja Moj košček Slovenije. Dragi rojaki v Sloveniji, zamejstvu in po svetu, gotovo večkrat pomislite na Slovenijo. Morda je to vaša domovina, morda domovina…

Romanje porabskih Slovencev od Malega Triglava do Triglava

Člani Porabskega kulturnega in turističnega društva (PKTD) Andovci, se bodo  od 15. do 19. julija podali na „romarsko” pot, od “Malega Triglava” do njegovega “velikega brata” v Sloveniji.   “Kar je gora Ararat za Armence, Fudžijama za Japonce ali Olimp…

Virtualni sestanek s Svetovno mrežo Univerze v Ljubljani

 Ministrica dr. Helena Jaklitsch se je preko avido-video konference udeležila sestanka Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL). SMUL združuje s Slovenijo povezane znanstvenike, profesorje in druge ugledne osebnosti, ki delujejo v akademskem, raziskovalnem in razvojnem okolju v tujini. Pogovor je tekel…

Predstavitev knjige Majde Starman Ostali smo na Koroškem

 Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch se je 8. julija 2020 udeležila predstavitve knjige Ostali smo na Koroškem avtorice Majde Starman, ki je izšla pod okriljem Mohorjeve založbe Celovec. Delo povzema življenjsko zgodbo gospe Majde Starman.Na…

Bralno-risalni natečaj Svetovnega slovenskega kongresa

Pri Slovenski konferenci Svetovnega slovenskega kongresa se zavzemajo, da na področju književnosti  pripomorejo k povezovanju slovenskih rojakov po svetu in pomagajo pri ohranjanju slovenske besede. V ta namen pripravljajo natečaj za mlade slovenske rojake s finančno podporo Urada za Slovence…

Srečanje ministrice Jaklitsch z novoizvoljeno poslanko hrvaškega sabora gospo Barbaro Antolić Vupora

  Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu je danes obiskala novoizvoljena poslanka hrvaškega sabora gospa Barbara Antolić Vupora, ki je tudi zelo aktivna članica slovenske narodne manjšine. Ministrica Jaklitsch ji je še osebno čestitala za ta uspeh, pogovor…

Slovensko katoliško pevsko in kulturno društvo Slomšek

Društvo s svojim mešanim in moškim pevskim zborom, s šolo za odrasle, z gojitvijo slovenskega zborovskega in ljudskega petja pri cerkvenih obredih, s svojimi rednimi letnimi kulturnimi prireditvami in srečanji, povezuje že tretjo generacijo rojakov izseljencev s slovensko besedo, pesmijo in običaji. Čeprav so predniki zapustili rodno grudo in šli v svet “s trebuhom za kruhom”, kot sami pravimo, je tudi sedajni rod čustveno in jezikovno trdno navezan na domovino Slovenijo. Cilj društva je ohranjevati med slovenskimi izseljenci vse kar nam je sveto, podedovano od prednikov, to je našo vero, našo pesem, jezik in običaje in to prenašati na svoje potomce. Pevski zbor Slomšek pripada narodno jezikovni manjšini Slovencev v Belgiji. Prav zaradi tega goji predvsem slovensko pesem.

 

Slovensko kulturno društvo sv. Barbara

Društvo sv. Barbara so ustanovili predvsem delavci rudarji, ker je bila v tistem času socialna oskrba še zelo pomanjkljiva in so na ta način pomagali drug drugemu. Člani društva so Jugoslovani vseh narodnosti, največ pa je Slovencev. Na razpolago je tudi društvena knjižnica, v kateri imamo približno 600 knjig. Slovenska šola je že leta 1929 začela s poukom in še tudi danes vedno deluje. Društvo ima tudi svoj lokal, ki je vsak vikend dobro obiskan in kjer imamo svoje prireditve. Trudimo se, da bi ohranili naš jezik in pa tudi običaje in da čimbolj pritegnili tudi mladino, ki pa nima zmeraj časa ali pa tudi interesov. Mesto Maasmechelen je pobrateno s Škofjo Loko in na ta način ohranjamo stike s Slovenijo. Društvo organizira pogrebe in oskrbuje grobove rojakov, posebno tistih, kateri nimajo tu svojih sorodnikov.

 

Slovensko kulturno društvo Naš dom

Naš dom je kraj za srečevanje s Slovenci in prijatelji Slovencev in slovenske kulture. V društvu deluje pevski zbor Naš dom. Organiziramo kuhanje slovenskih jedi za Slovence in tujce in širimo vedenje o Sloveniji.

 

Društvo Slovencev v Belgiji

Društvo ima predvsem povezovalno funkcijo. Povezuje vse v Belgiji živeče Slovenke in Slovence in vsa že obstoječa slovenska združenja v Belgiji – izseljenska in kulturna društva oz. ustanove, društva študentov, gospodarska združenja, slovenske organizacije itd. 

 

Slovenski pastoralni center Bruselj

 

Slovenska katoliška misija Eisden

 

 

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.

Skip to content