Back to Top

V Franciji živi po približnih ocenah okoli 20.000 Slovencev oziroma ljudi slovenskega porekla. Gre za ekonomske izseljence, pretežno iz časa pred II. svetovno vojno. Slednji so naseljeni na območju vzhodne Francije (Merlebach, Aumetz), kjer so tudi najbolj dejavni. Večje skupnosti Slovencev so še v Parizu, Nici, Marseillesu in drugod.  Društveno in kulturno življenje je razmeroma skromno, aktivnosti so predvsem socialnega značaja. V sodelovanju s slovenskim Ministrstvom za izobraževanje, šolstvo in šport poteka dopolnilni pouk slovenskega jezika in kulture.

Slovenska veselica v Limburgu

Po nekaj letih je bila v soboto, 15. oktobra, spet prava slovenska veselica v nizozemskem Limburgu. Priredili so jo nekdanji člani folklorne skupine ‘Nizozemska’. Kot v dobrih, starih časih, so bile vstopnice hitro razprodane in so bili obiskovalci izredno navdušeni…

XLIX. literarni natečaj revije Mladika

Revija Mladika razpisuje XLIX. nagradni literarni natečaj za izvirno še neobjavljeno (ne v tiskanih izdajah ne na družbenih omrežjih) kratko zgodbo ali ciklus pesmi v izvirnem slovenskem jeziku..

Mednarodni literarni razpis »Prisluhni besedam«

 Literarno društvo Sončnica iz Rogaške Slatine vas vabi njihovem Literarno sodelovanje “Prisluhni besedam”. Besedilo celotnega vabila objavljamo spodaj. VABILO Vsako leto razpišemo literarno sodelovanje za ustvarjalce v Sloveniji (tudi v Cankarjevem in Vodnikovem letu je bil dober odziv besednih ustvarjalcev). Vse prispevke…

Fotonatečaj Rafaelove Družbe Moj košček Slovenije

 V Rafaelovi Družbi si želijo spoznati vaš svet slovenstva, vaš košček Slovenije. Zato vas vabijo, da se udeležite fotonatečaja Moj košček Slovenije. Dragi rojaki v Sloveniji, zamejstvu in po svetu, gotovo večkrat pomislite na Slovenijo. Morda je to vaša domovina, morda domovina…

Romanje porabskih Slovencev od Malega Triglava do Triglava

Člani Porabskega kulturnega in turističnega društva (PKTD) Andovci, se bodo  od 15. do 19. julija podali na „romarsko” pot, od “Malega Triglava” do njegovega “velikega brata” v Sloveniji.   “Kar je gora Ararat za Armence, Fudžijama za Japonce ali Olimp…

Virtualni sestanek s Svetovno mrežo Univerze v Ljubljani

 Ministrica dr. Helena Jaklitsch se je preko avido-video konference udeležila sestanka Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL). SMUL združuje s Slovenijo povezane znanstvenike, profesorje in druge ugledne osebnosti, ki delujejo v akademskem, raziskovalnem in razvojnem okolju v tujini. Pogovor je tekel…

Predstavitev knjige Majde Starman Ostali smo na Koroškem

 Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch se je 8. julija 2020 udeležila predstavitve knjige Ostali smo na Koroškem avtorice Majde Starman, ki je izšla pod okriljem Mohorjeve založbe Celovec. Delo povzema življenjsko zgodbo gospe Majde Starman.Na…

Bralno-risalni natečaj Svetovnega slovenskega kongresa

Pri Slovenski konferenci Svetovnega slovenskega kongresa se zavzemajo, da na področju književnosti  pripomorejo k povezovanju slovenskih rojakov po svetu in pomagajo pri ohranjanju slovenske besede. V ta namen pripravljajo natečaj za mlade slovenske rojake s finančno podporo Urada za Slovence…

Srečanje ministrice Jaklitsch z novoizvoljeno poslanko hrvaškega sabora gospo Barbaro Antolić Vupora

  Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu je danes obiskala novoizvoljena poslanka hrvaškega sabora gospa Barbara Antolić Vupora, ki je tudi zelo aktivna članica slovenske narodne manjšine. Ministrica Jaklitsch ji je še osebno čestitala za ta uspeh, pogovor…

Slovenska katoliška misija - Freyming - Merlebach

Misija organizira slovenske maše, in sicer dvakrat tedensko. Vsak mesec poteka eno celodnevno srečanje s kosilom in družabnim popoldnevom. Organizirana so romanja in povezovanja z misijammi širom francije. V redno delovanje sodita tudi šola dopolnilnega pouka slovenskega jezika in srečanje pevskega zbora (sakralno zborovsko petje).

 

Slovenska katoliška misija - Lens - Pas de Calais

Misija organizira slovenske maše, in sicer dvakrat tedensko. Vsak mesec poteka eno celodnevno srečanje s kosilom in družabnim popoldnevom. Organizirana so romanja in povezovanja z misijami širom Francije. V redno delovanje sodita tudi šola dopolnilnega pouka slovenskega jezika in srečanje pevskega zbora.

Društvo Francija Slovenija

Društvo se ukvarja s povezovanjem Slovenije in Francije.

Delavsko društvo slovenskega izvora ATSO

Srečanja upravnega odbora enkrat mesečno. Na letni ravni: skupščina združenja; srečanje v naravi; martinovanje. Številni delavci iz različnih dežel Evrope so prišli v Aumetz z namenom, da se podajo v rudnike železne rude, med njimi tudi Slovenci. Slednji so 9. maja 1926 ustanovili Slovensko delavsko društvo z namenom, da pomagajo svojim članom na socialnem področju, prirejajo skupne pevske večere, igrajo na različna glasbila in gojijo ljubezen do gledaliških predstav. Danes je društvo še vedno zelo dejavno, tako na pevskem kot klekljarskem in jezikovnem področju.

 

Društvo prijateljev slovenske katoliške misije Freyming - Merlebach

Društvo Prijateljev je aktivno celo leto. Poleg vsakomesečnih srečanj, ki so bogastvo za slovenske rojake, popestrimo praznovanja kot: družinski in materinski dan, pustna prireditev, romanje 1. maja, letni izlet, slovenski ljudski praznik v septembru in tudi Miklavž nas obišče vsako leto. Ne pozabimo naših članov, ki praznujejo visoke stopničke življenja. Od 60 let starosti naprej jih obdarimo z gesto spoštovanja in njih zvestobe. Ter pomembna slavja: zlate in diamantne poroke.

Društvo slovencev v Parizu

9. julija 1960 je bilo ustanovljeno Slovensko prosvetno društvo v Parizu, ki se je 17. decembra 1961 preimenovalo v Društvo Slovencev v Parizu, katerega ime nosi še danes. Društvo se je skozi vsa desetletja skušalo kar najbolj prilagajati potrebam rojakov in kljubovati izzivom časa v okviru svojih zmožnosti. Vedno je sodelovalo s Slovensko katoliško misijo v Parizu, kjer ima še danes na razpolago prostore za svoje prireditve, kakor tudi ostale dejavnosti. Društvo se trudi izpolniti svoje prvobitno poslanstvo: prenašati svojo narodno kulturo, izročilo in običaje na mlade rodove ter skrbeti v francoskem okolju za slovensko prepoznavnost. Ena od pomembnih nalog društva je tudi skrbeti za stike z matično domovino; v okviru finančnih zmožnosti Društvo organizira gostovanja kulturnih skupin iz matične domovine. Društvo želi biti vez med tradicijo in modernizmom današnjega izseljenskega večjezičnega, kot tudi multikulturnega prostora.

Slovensko rudarsko pevsko društvo Jadran

Slovensko rudarsko pevsko društvo Jadran je bilo ustanovljeno 04. 06. 1966 z združitvijo dveh takratnih društev "Slavček" in "Sava" in sicer v Freyming-Merlebachu, v premogovnem bazenu pokrajine Lorene v severozahodni Franciji. Pevski zbor je glavna društvena aktivnost. Leta 2006 si je društvo pridobilo lastne prostore.

Mladi Pariz

Skrbi za kulturno in povezovalno dejavnost mlade generacije Slovencev v Parizu.

 

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.

Skip to content