Back to Top

Po neuradnih ocenah živi v Argentini okoli 30.000 Slovencev oziroma njihovih potomcev.

Dne 21. 4. 2020 je v tej državi živelo 6.494 slovenskih državljanov s tam prijavljenim stalnim bivališčem ter 28 z začasnim.

Slovenci so v to državo prihajali v treh valovih.

Prvi so s slovenskega etničnega ozemlja v Argentino prišli konec 60. let 19. stoletja, ko so se na podlagi mednarodnega dogovora med Argentino in Avstro-Ogrsko kot kmetje naselili v provinci Entre Rios. Pri tej skupnosti je po že skorajšnji popolni asimilaciji v zadnjih dveh desetletjih zaznati prebujen interes za slovensko identiteto, kar se odraža v dveh društvih (Triglav in Slovenski duh).

Manjša skupina se je priselila v začetku 20. stoletja, največ pa v obdobju med I. in II. svetovno vojno, predvsem s Primorske in iz Prekmurja, skupno do približno 25.000 oseb. Šlo je tako za ekonomske razloge, kot politično emigracijo zaradi fašizma na Primorskem. Največ se jih je naselilo v Buenos Airesu in okolici, manj pa tudi v Rosariu, Cordobi, Chacu in drugje. V Buenos Airesu še vedno deluje pretežno primorski klub Triglav. Prekmurci (in deloma Primorci) pa se združujejo v društvu Bernal. Imajo tudi svojo radijsko oddajo in arhiv. Številčna skupnost medvojnih emigrantov in njihovih potomcev je tudi v kraju Rosario, prav tako klub Triglav. V vrsto klubov Triglav spada tudi slovensko društvo v Cordobi. V zadnjih letih so bolj začeli iskati svoje korenine in se organizirati tudi Slovenci, pretežno belokranjskega rodu, v provinci Chaco.

Številčno manjša, a organizacijsko daleč najmočnejša slovenska skupnost v Argentini je skupnost povojnih beguncev, ki so se, pretežno na območje velikega Buenos Airesa, odselili med leti 1947 in 1949 ter 1954 in 1955 (gre za nekaj več kot  6.000 oseb). Poleg Buenos Airesa v večjem številu živijo še v Barilochah in Mendozi

Osrednja kulturna ustanova Slovenska kulturna akcija izdaja knjige, prireja razstave ipd.  Krovna organizacija se imenuje Zedinjena Slovenija in je prek Medorganizacijskega odbora povezana s krajevnimi domovi in številnimi organizacijami. Izdajajo tedenski časopis Svobodna Slovenija, v tiskani in elektronski obliki.

Samo v širšem Buenos Airesu danes deluje šest domov te skupnosti, srce skupnosti pa je v Slovenski hiši, ki je osrednji dom, v Mendozi in Barilochah pa še po eden. Tam poteka pouk slovenske osnovne šole, maše idr. Imajo svoje zavetišče za ostarele, počitniški dom, športna igrišča, pevske zbore, gledališke skupine itd.

Pomembno vlogo igra Slovensko dušno pastirstvo, ki ima tako kot Zedinjena Slovenija in uredništvo časopisa svoj sedež v Slovenski hiši v središču Buenos Airesa.

Močno povezovalno vlogo ima radijska oddaja Okence v Slovenijo.

V Argentini je še vrsta manjših skupin in posameznikov, ki bolj ali manj uspevajo ohranjati svoje slovenstvo (Miramar, San Martin de los Andes, Tucuman, San Luis, Neuqen itd).

V Argentini deluje tudi pet društev beneških Slovencev, največje, v Buenos Airesu, ima edino tudi svoje prostore.

Slovenske šole v Italiji

Pri naši zahodni sosedi obstajata dva različna učna modela z določeno mero avtonomije, po katerih poteka izobraževanje naših mladih zamejcev. Na Tržaškem in Goriškem sta vzgoja in izobraževanje organizirana v vrtcih in šolah s slovenskim učnim jezikom. Ker gre za italijanske državne šole, so predmetniki in učni načrti enaki kot na drugih šolah po Italiji. Poleg slovenščine je tudi predmet italijanščina na ravni prvega jezika. V Špetru v Benečiji na Videmskem pa se je izoblikoval dvojezični model po načelu en človek - en jezik, kar pomeni, da se učitelja pri posameznem predmetu (eden poučuje v slovenščini, drug v italijanščini) izmenjujeta. Drugih slovenskih šol v Benečiji žal ni. V Kanalski dolini poskusno uvajajo večjezični šolski model (italijanščina, slovenščina in nemščina), zadnja leta pa potekal tudi dopolnilni pouk slovenščine.

 

Društvo Slovenska pristava

Leta 1951 se je kupilo in blagoslovilo to zemljišče, da bi služilo kot izletna točka za sobotne in nedeljske popoldneve. Slovenci so se zbirali iz vseh krajev Velikega Buenos Airesa. Zavest skupnosti se je s tem povečala, po raznih krajih so se začeli zidati Domovi, zato se je leta 1966 ustanovilo Društvo Slovenska pristava.

Razlaga grba: V grbu je ombu, ki predstavlja našo pampo in ki ga imamo tudi na Pristavi. Sonce predstavlja življenje, saj je potrebno za razvoj vsakega živega bitja, zelena barva pa zaznamuje Pristavo, ki ima velik vrt in nogometno igrišče. Obiskovalci pravijo, da prihajajo na zeleno Pristavo.

Pristava leži na zahodu mesta Buenos Aires. Pripada občini Morón. Vhod je na ulici República de Eslovenia (to ime je dobila, ko je Slovenija postala samostojna država). Zadnja vrata vodijo na ulico Ranchos. Pristava meri približno 3.000 m2.
Dom ima veliko dvorano, kjer je pult za prodajo hrane in pijače. Ob strani stoji kuhinja. Preko pokritega dvorišča se pride do stranišč in do žara, za katerim je uta. Sredi dvorišča so stopnice, ki vodijo v zgornjo dvorano. Na levi strani sta oder in garderoba, na desni pa kapela in zakristija. Malo bolj naprej je majhno stanovanje za hišnika. Pristava ima tudi tri nove učilnice. Spodaj, desno od vhoda sta dva šolska prostora, nato knjižnica, vrtec in mladinska soba. Za to sta še ena učilnica in skladišče. Na Pristavi je tudi velik in lepo razsvetljen vrt, kjer rastejo različna drevesa, med katerimi sta lipa in hrast. Na desni stojijo otroška igrala. Zadaj je oder na prostem, kjer je bil nekoč velik ombu. Drugi ombu stoji na levi strani, ob meji. Za njim je igrišče za odbojko ali košarko, še naprej pa travnato nogometno igrišče.

 

Slovenska veselica v Limburgu

Po nekaj letih je bila v soboto, 15. oktobra, spet prava slovenska veselica v nizozemskem Limburgu. Priredili so jo nekdanji člani folklorne skupine ‘Nizozemska’. Kot v dobrih, starih časih, so bile vstopnice hitro razprodane in so bili obiskovalci izredno navdušeni…

Ministrica dr. Jaklitsch odločno obsodila skrunitev spomenika v Celovcu.

XLIX. literarni natečaj revije Mladika

Revija Mladika razpisuje XLIX. nagradni literarni natečaj za izvirno še neobjavljeno (ne v tiskanih izdajah ne na družbenih omrežjih) kratko zgodbo ali ciklus pesmi v izvirnem slovenskem jeziku..

Mednarodni literarni razpis »Prisluhni besedam«

 Literarno društvo Sončnica iz Rogaške Slatine vas vabi njihovem Literarno sodelovanje “Prisluhni besedam”. Besedilo celotnega vabila objavljamo spodaj. VABILO Vsako leto razpišemo literarno sodelovanje za ustvarjalce v Sloveniji (tudi v Cankarjevem in Vodnikovem letu je bil dober odziv besednih ustvarjalcev). Vse prispevke…

Vabilo na Višarske dneve mladih

  Vsi od 18. leta dalje prijazno vabljeni na novo zamejsko pustolovščino v organizaciji Rafaelove družbe.   Letos boste spoznavali geografijo, zgodovino in kulturno izročilo Beneške Slovenije. Obiskali boste Nadiške doline in redko poseljeno Tersko dolino, si ogledali tamkajšnje etnološke…

Fotonatečaj Rafaelove Družbe Moj košček Slovenije

 V Rafaelovi Družbi si želijo spoznati vaš svet slovenstva, vaš košček Slovenije. Zato vas vabijo, da se udeležite fotonatečaja Moj košček Slovenije. Dragi rojaki v Sloveniji, zamejstvu in po svetu, gotovo večkrat pomislite na Slovenijo. Morda je to vaša domovina, morda domovina…

Romanje porabskih Slovencev od Malega Triglava do Triglava

Člani Porabskega kulturnega in turističnega društva (PKTD) Andovci, se bodo  od 15. do 19. julija podali na „romarsko” pot, od “Malega Triglava” do njegovega “velikega brata” v Sloveniji.   “Kar je gora Ararat za Armence, Fudžijama za Japonce ali Olimp…

Virtualni sestanek s Svetovno mrežo Univerze v Ljubljani

 Ministrica dr. Helena Jaklitsch se je preko avido-video konference udeležila sestanka Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL). SMUL združuje s Slovenijo povezane znanstvenike, profesorje in druge ugledne osebnosti, ki delujejo v akademskem, raziskovalnem in razvojnem okolju v tujini. Pogovor je tekel…

Predstavitev knjige Majde Starman Ostali smo na Koroškem

 Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch se je 8. julija 2020 udeležila predstavitve knjige Ostali smo na Koroškem avtorice Majde Starman, ki je izšla pod okriljem Mohorjeve založbe Celovec. Delo povzema življenjsko zgodbo gospe Majde Starman.Na…

Skip to content