Back to Top

Skrb za Slovence v zamejstvu in po svetu je neločljiv in bistven del zunanje politike Republike Slovenije. Zunaj Slovenije živi približno pol milijona Slovencev in oseb slovenskega rodu, ki se s tem še vedno identificirajo; to predstavlja okoli petino slovenskega narodnega telesa. Ločujemo avtohtono slovensko poselitev v sosednjih državah (slovenske narodne skupnosti oz. manjšine, t. i. zamejci) in Slovence po svetu; to so rojaki, ki so se izselili iz Slovenije bodisi začasnombodisi trajno, in njihovi potomci. Odnose s Slovenci zunaj Slovenije gradimo z institucionalnim povezovanjem, s krepitvijo slovenskih skupnosti v zamejstvu in po svetu ter s finančno pomočjo.

 

V Sloveniji delujejo štiri večje organizacije civilne družbe, katerih poslanstvo je združevanje in podpora slovenskim skupnostim v zamejstvu in svetu.

Fotonatečaj Rafaelove Družbe Moj košček Slovenije

 V Rafaelovi Družbi si želijo spoznati vaš svet slovenstva, vaš košček Slovenije. Zato vas vabijo, da se udeležite fotonatečaja Moj košček Slovenije. Dragi rojaki v Sloveniji, zamejstvu in po svetu, gotovo večkrat pomislite na Slovenijo. Morda je to vaša domovina, morda domovina…

Romanje porabskih Slovencev od Malega Triglava do Triglava

Člani Porabskega kulturnega in turističnega društva (PKTD) Andovci, se bodo  od 15. do 19. julija podali na „romarsko” pot, od “Malega Triglava” do njegovega “velikega brata” v Sloveniji.   “Kar je gora Ararat za Armence, Fudžijama za Japonce ali Olimp…

Virtualni sestanek s Svetovno mrežo Univerze v Ljubljani

 Ministrica dr. Helena Jaklitsch se je preko avido-video konference udeležila sestanka Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL). SMUL združuje s Slovenijo povezane znanstvenike, profesorje in druge ugledne osebnosti, ki delujejo v akademskem, raziskovalnem in razvojnem okolju v tujini. Pogovor je tekel…

Bralno-risalni natečaj Svetovnega slovenskega kongresa

Pri Slovenski konferenci Svetovnega slovenskega kongresa se zavzemajo, da na področju književnosti  pripomorejo k povezovanju slovenskih rojakov po svetu in pomagajo pri ohranjanju slovenske besede. V ta namen pripravljajo natečaj za mlade slovenske rojake s finančno podporo Urada za Slovence…

Srečanje ministrice Jaklitsch z novoizvoljeno poslanko hrvaškega sabora gospo Barbaro Antolić Vupora

  Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu je danes obiskala novoizvoljena poslanka hrvaškega sabora gospa Barbara Antolić Vupora, ki je tudi zelo aktivna članica slovenske narodne manjšine. Ministrica Jaklitsch ji je še osebno čestitala za ta uspeh, pogovor…

Srečanje ministrice dr. Helene Jaklitsch s Ferencem Kalmárjem

Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch, se je 8. julija, na Brdu pri Kranju srečala s Ferencem Kalmárjem, ministrskim komisarjem za razvoj sosedske politike Madžarske in sopredsedujočim Slovensko-madžarske mešane komisije za spremljanje izvajanja Sporazuma zagotavljanju…

Srečanje s predstavniki organizacij civilne družbe

 Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu so danes obiskali predstavniki organizacij civilne družbe, ki delujejo z namenom povezovanja Slovencev v zamejstvu in po svetu z matično domovino.  Z ministrico za Slovence v zamejstvu in po svetu…

32. romanje treh Slovenij na Svete Višarje

32. romanje treh Slovenij na Svete višarje bo letos potekalo v nedeljo, 2. avgusta s pričetkom ob 10.30. Program:10.30 – predavanje predsednika Krščanske kulturne zveze mag. Janka Krištofa 12.00 – slovesna sveta maša, ki jo bo skupaj z izseljenskimi in…

Javno povabilo k vpisu v evidenco mentorjev za startup podjetja

Namen povabila je oblikovanje evidence mentorjev in strokovnjakov (v nadaljevanju: evidenca) za podporo startup in scaleup podjetjem, ki so vključeni v programe subjektov inovativnega okolja. Programi subjektov inovativnega okolja (v nadaljevanju SIO) so sofinancirani z Javnim razpisom za izvedbo podpornih…

Rafaelova družba

Rafaelova družba je ustanova za pomoč slovenskim izseljencem in zdomcem pri gojitvi njihovega slovenstva in katolištva. Prvi namen družbe je spremljanje in povezovanje vseh slovenskih rojakov po svetu. Skrb zanje obsega versko, narodno, kulturno, prosvetno ter socialno področje in vključuje vse, kar more biti tem ljudem v pomoč.

 

Rafaelova družba si posebej prizadeva za:

- informiranje in prebujanje ljudi v domovini k zavesti o slovenskem izseljenstvu in o potrebni skrbi za duhovni in gmotni napredek izseljenskih skupnosti;

- povezovanje med domovino in tujino ter Slovencev v tujini med seboj;

- pripravo, pomoč in spodbujanje občasnih in rednih srečanj pastoralnega, kulturnoposvetnega in socialnega značaja;

- študij in strokovni pristop k problematiki ter zbiranju in urejanju arhivskega gradiva;

- posredno delovanje z opozarjanjem na dolžnosti, ki jih imajo državne inštitucije do Slovencev po svetu;

- sodelovanje z drugimi državnimi in civilnimi organizacijami, ki se zavzemajo za razseljene rojake;

- vzdrževanje stikov z zamejskimi Slovenci.

 

Svetovni slovenski kongres

Svetovni slovenski kongres je vseslovenska organizacijska skupnost, ki povezuje in združuje Slovence doma in po svetu na temelju zavezanosti slovenstvu, ne glede na nazorske, strankarske in druge razlike. Osnovni namen Svetovnega slovenskega kongresa je doseči, da se ljudje slovenskega rodu in porekla po vsem svetu čutimo kot posebna, svojska skupnost. Njegovo delovanje naj slehernemu Slovencu, naj prebiva kjerkoli že, prebudi občutje za slovenstvo v njegovem okolju. SSK s tem, da povezuje matične, zamejske, zdomske in izseljenske Slovence, izpolnjuje zgodovinsko izrocilo naših dedov iz leta 1848, to je program o Zedinjeni Sloveniji. Tako si Kongres prizadeva povezovati slovenstvo z namenom, da ohranimo in obranimo čut za slovenski jezik in kulturno izročilo, slovenski duh in narodno samozavest, ter da okrepimo in utrdimo čut za slovensko državnost.

Svetovni slovenski kongres se kot organizacija civilne družbe zavzema:

- za demokratično, pravno, socialno, odprto in pregledno državno ureditev

- za ugled slovenstva in slovenske države v svetu na osnovi njenega vsestranskega in demokratičnega delovanja

- za državljansko oz. domovinsko vzgojo mladih v duhu slovenske narodne zavesti

- za spoštovanje narodove kulture in zgodovinskih dejstev

- za poprave krivic iz preteklosti

- za zaščito pravic državljanov Slovenije in Slovencev v zamejstvu in po svetu

Združenje Slovenska izseljenska matica

Slovenska izseljenska matica (SIM), je skozi desetletja sodelovanja z izseljenci, organiziranja vsakoletnih srečanj (od leta 1956), likovnih kolonij, poletnih šol slovenskega jezika in založniške dejavnosti zbrala bogat arhiv fotografij in lastnih publikacij ter publikacij, ki jih izdajajo slovenska društva po svetu. Revijo »Rodna gruda« in pozneje »Slovenija.svet« je Združenje Slovenska izseljenska matica izdajala petdeset (50) let. Prav tako je vsako leto izdala Izseljenski koledar in vsake štiri mesece revijo v angleškem jeziku »Slovenija Quaterly magazine«. Tako SIM na podlagi dolgoletne dejavnosti razpolaga z zgodovinsko dokumentacijo, katero se je odločila deliti z vsemi, ki jih izseljenska tematika zadeva ali zanima. V ta namen so odprli izseljensko čitalnico, ki se nahaja v prostorih SIM na Cankarjevi 1/II.

Združenje SIM je prostovoljno in neprofitno združenje fizičnih oseb, ki se  združujejo zaradi skupnih interesov pri razvijanju, širjenju, utrjevanju in poglabljanju stikov med Slovenci v domovini in po svetu. Ustanovljena je bila leta 1951 z namenom razvijanja dejavnosti, ki pripomorejo h krepitvi narodne zavesti Slovencev po svetu, zlasti njihovih potomcev. Predvsem z razvijanjem, pospeševanjem in utrjevanjem vrednot na področju kulturne ustvarjalnosti,  različnih oblik izobraževanja in drugih, zanje koristnih dejavnosti. SlM  kandidira na razpisih Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, Ministrstva za kulturo in Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.

 

Izseljensko društvo Slovenija v svetu

Izseljensko društvo Slovenija v svetu je prostovoljno združenje Slovencev iz domovine in sveta, ustanovljeno leta 1991 in registrirano 1992, na pobudo v tujini rojenih potomcev slovenskih izseljencev, ki so se ob osamosvojitvi preselili v Slovenijo, ter drugih Slovencev iz domovine. Njegova poglavitna naloga je povezovanje vseh Slovencev z matično domovino.


Njihovo stalno prizadevanje je omogočati Slovencem po svetu, da bi se z veseljem zavedali svojih korenin, cenili svoj jezik in slovenske navade, da bi ponosno čutili svoje slovenstvo. Preučevanje izseljenske problematike in reševanje vsestranskih potreb je njihova stalna skrb.
Izseljensko društvo Slovenija v svetu od svoje ustanovitve dalje pomaga pri vračanju slovenskih izseljencev v matično domovino, pri urejanju njihovih dokumentov in njihovem vključevanju v slovensko stvarnost.
Vsa leta dojemajo, da kjerkoli po svetu doni slovenska beseda, kjer utripa slovensko čuteče srce, tam je »naš dom brez mej«, kot je zapisano v naši himni.

V želji, da bi bili še naprej v oporo pri spodbujanju slovenske narodne identitete med Slovenci, razseljenimi po svetu, bodo vse poletne programe izvajali v duhu obletnice samostojne Slovenije.


V naslednjih letih bodo še posebno dejavni pri omogočanju neposrednih stikov s Slovenci po svetu druge in tretje generacije, rojene v tujini. V ta namen bomo omogočali izmenjave in programe ter podpirali vse izvirne dejavnosti slovenskih skupnosti po svetu.

 

MEDIJI

Dogajanje med Slovenci izven matične domovine je mogoče spremljati tudi preko nekaterih rednih radijskih in televizijskih oddaj v Republiki Sloveniji

te

 

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.

Skip to content